NUMMER 7
11 OKTOBER 2025
SCHOOLJAAR 2025 – 2026

NUMMER 7
11 OKTOBER 2025
SCHOOLJAAR 2025 – 2026

Laatste week..

En niet alleen voor de vakantie, maar ook voor het medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO). Deze loopt al een aantal weken en aankomende week is de laatste week om de vragenlijst in te vullen. Ik heb bij HR opgevraagd wat onze respons is; vorige week zaten we op 45%. Dat betekent dat de respons nu al hoger is dan twee jaar geleden.

Mocht je de vragenlijst nog niet hebben ingevuld, dan is dit je laatste kans. Hoe hoger de respons, hoe betrouwbaarder en representatiever de uitkomsten zullen zijn. Het is op dit moment nog niet bekend wanneer we de resultaten ontvangen. Zodra dat duidelijk is, gaan we aan de slag met de aandachtspunten die uit het onderzoek naar voren komen.

Marouane

Scherm­afbeelding 2025-10-14 om 09.57.56

De planning voor de komende weken

Wij zoeken nog anti-pestcoördinatoren!

Beste collega’s,

Wij zijn nog op zoek naar twee anti-pestcoördinatoren ter versterking van het huidige team. Samen met de anderen zorg je, in samenwerking met de schoolleiding, voor het beleid en de uitvoering hiervan. Daarnaast ben je aanspreekpunt bij casuïstiek rondom pesten.

Samen met de overige drie anti-pestcoördinatoren volg je dit schooljaar een cursus. Heb je interesse? Laat het dan weten aan je leidinggevende.

Marouane

Excursie rivierengebied

riv4
riv3
riv2
previous arrow
next arrow

Prachtige blauwe lucht, koeien, ganzen, hazen, een meanderende rivier en 46 vrolijke havo 4 leerlingen maakten de AK-excursie weer tot een vrolijke, ontspannen en leerzame dag. Bedankt aan de mede begeleiders: Esma Cifti, Janou Willems en Mohammed Boubkari.

Sectie AK

STORM-aanpak

STORM-aanpak voor de tweede klas

Ook dit schooljaar werkt het Comenius Lyceum samen met de GGD en Arkin in de STORM-aanpak. STORM staat voor Strong Teens and Resilient Minds. STORM is gericht op het versterken van de mentale veerkracht van leerlingen. Jongeren hebben te maken met veel uitdagingen, van prestatiedruk tot sociale media. Daarom willen we leerlingen helpen mentaal gezond te blijven en weerbaarder te worden. De STORM-aanpak is opgezet voor tweede klas en bevindt zich in een pilotfase, aangegeven door GGD en Arkin. Onze school is gevraagd om hieraan mee te doen. Het bestaat uit mentale lessen voor de leerlingen, een training voor mentoren en een vervolgtraining voor leerlingen die dit nodig hebben.
1. Mentale lessen voor de gehele groep
Eerst worden er twee ‘mentale lessen’ gegeven aan de gehele groep. Hiervoor komen twee externe trainers naar school. Deze lessen zijn ingepland in het mentoruur in de week van 13 oktober en in de week van 27 oktober (hou hier dus rekening mee). Als het niet gelukt is om tijdens het mentoruur in te plannen, staat het los in het rooster van de leerlingen gepland als Happy Les en kan het zijn dat jij niet als mentor gekoppeld bent aan de groep maar een andere collega. Tijdens deze lessen leren leerlingen wat mentale gezondheid is en hoe zij somberheid bij zichzelf en anderen kunnen herkennen. De leerlingen leren ook wie zij om hulp kunnen vragen. Ouders hebben ook hierover een brief ontvangen.
 
2. Training voor mentoren: de Gatekeeperstraining
Trainers van Arkin komen ook op school om de mentoren van de tweede klas te trainen in het signaleren van problemen op het gebied van mentale veerkracht bij leerlingen. In deze training komt ook aan bod hoe men het beste een gesprek kan aan gaan met leerlingen hierover. Hiervoor wordt een dagdeel ingepland op dinsdag 16 december van 13.00-17.00 uur. Veel mentoren zijn nieuw als tweedejaars mentor, dus jullie zijn allen ingepland. Mocht je de training vorig jaar hebben gevolgd, dan kan je zelf bepalen of je weer wil aansluiten of niet.
3. Vervolgtraining voor leerlingen: de Op Volle Kracht training
De GGD gaat in de maanden december, januari en februari de tweede klas screenen, aan de hand van de jaarlijkse screening van de Jij & Gezondheid vragenlijst. Naar aanleiding van deze uitkomsten op leerlingniveau en onze signalering binnen de school, worden er enkele leerlingen geselecteerd om mee te doen aan de training ‘Op Volle Kracht’. Deze training is er om leerlingen te begeleiden in het leren omgaan met negatieve gedachten en gevoelens. Deze training wordt ingepland tussen de voorjaars- en zomervakantie in; het gaat om 8 sessies. Indien jouw mentorleerling wordt geselecteerd, neemt de ondersteuningscoördinator contact met jou op als mentor om af te stemmen over het verdere verloop.
Indien er vragen zijn over het bovenstaande, dan kan je contact opnemen met de ondersteuningscoördinatoren.
Lisa en Samantha
Strm

Een tip!

Beste Collega’s,
Vorig jaar heb ik deelgenomen aan de module van de HvA: Dialoog bij controverse in de klas. Dit is een concreet aanbod voor docententeams in vo. In deze training leer je werken aan een klimaat dat veilig genoeg is om iedereen een stem te geven, maar open genoeg om echte verschillen te bespreken. De training is wetenschappelijk onderbouwd en verbonden aan het promotieonderzoek Dialoog bij controverse in de klas.
Ik kan je deze module van harte aanbevelen. De tijdsinvestering is goed te overzien en je leert echt op een andere manier contact leggen met je leerlingen waardoor er veel meer bespreekbaar blijkt. Tegelijkertijd leer je ook hoe je grenzen stelt aan uitspraken die leerlingen doen en hoe je leerlingen vervolgens weer uitnodigt tot dialoog.
Klik hier voor de flyer. Loop vooral even langs als je interesse hebt.
Eva

Toetsperikelen

Beste collega’s,

Op dinsdag 28 oktober vindt het CIM voor de bovenbouw plaats. Helaas heb ik nog niet van alle deeltoetsen een procesverbaal ontvangen, waardoor mijn lijst met inhalers niet compleet is. Op SharePoint staat het excelbestand: Docenten → Centraal inhaalmoment → Deeltoetsen → PTA-inhalers. Graag dit vóór dinsdag 14 oktober 15.00 uur aanvullen. Het is belangrijk dat er bij alle PTA-toetsen een procesverbaal wordt ingeleverd, deze alsnog inleveren bij mij. De toetsen kunnen worden neergelegd op mijn bureau. Inleveren kan tot dinsdag 28 oktober 13 uur.

De kopieeruimte is op dit moment behoorlijk rommelig. Het is geen opslagplek voor secties. Alle spullen die nu in deze kast staan, worden op maandag 27 oktober weggegooid. Wil je iets bewaren? Haal het dan voor die datum op. We hebben verder de ruimte ingericht met alle materialen die je nodig hebt voor het aanleveren van toetsen. De bijbehorende documenten staan ook op SharePoint onder: Docenten → Toetsweek→ 2025–2026 docenten. Voor kantoorartikelen kun je terecht bij Jan Jaap of Remco, mocht iets op zijn.

Nog wat belangrijke afspraken tijdens de toetsweek:

  • Als een leerling minder dan 20 minuten te laat is, dan mag de leerling worden toegelaten en wordt de gemiste tijd niet gecompenseerd. Is een leerling meer dan 20 minuten te laat, dan laat je de leerling niet toe in het lokaal. De bovenbouwleerlingen kun je sturen naar de examensecretaris. De onderbouwleerlingen naar de toetscoördinatoren (Roy/Fay)
  • In de onderbouw is er geen pauze tussen de twee toetsen.
  • Leerlingen mogen alleen met de gangwacht naar het toilet.
  • Cijfers van de toetsweek mogen pas in Magister ingevoerd worden op de laatste dag van de toetsweek vanaf 17.00 uur.
  • De lijst met leerlingen voor het ondersteuningslokaal komt ook in de kopieerruimte te hangen.

Voor de mentoren:
Hierbij een PowerPoint voor de mentorlessen. Sommige dia’s zijn voor alle leerjaren en enkelen alleen voor de bovenbouw. Bespreek met de leerlingen o.a. de ziekmeldprocedure tijdens de toetsweken en hoe het inhaal- en herkansingssysteem werkt (voor onderbouw en bovenbouw verschillend).

Presentatie toetsbeleid 2025-2026 1.pptx

Miriam

Felicitaties

Beste collega’s,

Voor de vakantie was dit al bekend maar nu is het officieel. Huzeyfe Atak heeft afgelopen donderdag zijn diploma gekregen. Hij is nu volwaardig tweedegraads docent AK en wij feliciteren hem van harte!

Sectie AK

nbvl

Comenius Lyceum Amsterdam
Jacob Geelstraat 38
1065 VT Amsterdam

020 614 0305
comenius@comeniuslyceum.nl
comeniuslyceum.nl